NEWS – POST

APA NEWSLETTER #23

1. Jak jsme informovali v předchozím newsletteru, SFKMG připravuje podklady pro zjednodušení "dovozu" zahraničních filmařů. Vše je na dobré cestě, jen ještě chvíle strpení, než se vše zkompletuje, snad do konce týdne. Jsme společně se SFKMG v kontaktu s příslušnými ministerstvy, které naši situaci chápou a jsou vstřícné nám pomoci. Až budou podklady připravené, dáme vám opět echo. Kdybyste potřebovali dopravit někoho narychlo, ozvěte se a vyřešíme individuálně. Velké díky Státní fond kinematografie, že nám pomáhá procesovat naše potřeby a požadavky.

2. Update tabulky Pravidla pro vstup nově příchozích cizinců na území ČR k 3. 6. 2020 vydaný MV naleznete ZDE. Změny se týkají především občanů Slovenské republiky.

3. Výzva k připomínkám odborné veřejnosti ke krátkodobé koncepci 2020. Rada Státního fondu kinematografie nyní pracuje na Krátkodobé koncepci (KK) na nadcházející rok 2021. Stejně jako v předchozích letech se obrací na odbornou veřejnost s žádostí o připomínky ke koncepci letošní, či náměty, které by mohla zvážit při své další činnosti. Deadline 19.6.2020.
Více informací naleznete ZDE.

4. Blíží se deadliny SFKMG na podávání žádostí o podporu kinematografie na výrobu celovečerního hraného filmu (11.6.2020), čtěte ZDE a mimořádné výzvy na Kompletní vývoj celovečerního hraného filmu, dokumentárního filmu nebo hraného seriálu (15.6.2020), více ZDE.   

5. Web Filmtoro, který v minulých letech byl mezi projekty, které APA podporuje, už pátým rokem pomáhá legálnímu obsahu v Česku, na Slovensku a Polsku, rozšiřuje výrazně svůj obsah i mimo svůj web. Na YouTube točí videa, recenze a tipy o legální nabídce, posiluje také svůj podcast, který je k dispozici na všech platformách. Pokud byste chtěli podpořit tvorbu audio a video obsahu o legální nabídce u nás, můžete se stát podporovatelem Filmtora na platformě Patreon

6. Vláda v pondělí schválila pokračování programu Antivirus, ale jen režimu B (vyplácení příspěvku na náhradu mzdy při překážkách v práci na straně zaměstnavatelů, např. v případě snížení odbytu, nedostatku vstupů nebo nepřítomnosti významné části zaměstnanců na pracovišti, např. z důvodu karantény) až do konce srpna 2020.

7. Vláda také schválila návrh zákona o prominutí pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti placeného zaměstnavateli jako poplatníky v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020 (materiál ZDE). Návrh promine odvody zaměstnavatelů na sociální zabezpečení (důchodové pojištění, nemocenské pojištění) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti po dobu 3 měsíců (červen, červenec a srpen 2020). Návrh, ale tuto možnost dává jen malým firmám (do 50 zaměstnanců).

8. Senát minulou středu schválil vládní návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení (Senátní tisk č. 259). Pokud návrh zákona podepíše prezident, budou zaměstnavatelé moci až do 20. října letošního roku odložit platby na sociální zabezpečení (tj. 24,8 %), které by jinak museli odvést za květen až červenec. Z hrubých mezd by odváděli pouze pojistné placené za zaměstnance (6,5 %). Penále, které běžně činí 0,05 procenta dlužné částky denně, bude až do 20. října sníženo na 0,01 procenta denně, za čtvrt roku tedy zhruba jedno procento.