AKTUALITY – ČLÁNEK

APA NEWSLETTER #35

Dobrý den,

dnes nemáme dobrou zprávu. Jak asi víte, audiovize na poslední chvíli vypadla z programu COVID - Kultura II, což jako Asociace producentů v audiovizi považujeme za nepřijatelné a diskriminační. 

V nově designovaném programu nejprve byla, pak vypadla, pak se jí na základě našich argumentů opět podařilo do programu vrátit, aby nakonec z finální verze na poslední chvíli vypadla definitivně. Argumentem bylo mimo jiné to, že audiovize má Státní fond kinematografie a tudíž další podporu nepotřebuje. To je ale zásadní nepochopení reality a fungování audiovize jako kreativního průmyslu.

Podpora z programu COVID - Kultura II směřuje ke kulturním podnikatelům a OSVČ, kteří standardně nečerpají podporu státu. Více než polovina české audiovizuální produkce vzniká v čistě tržních podmínkách bez podpory Státního fondu kinematografie nebo mimo jeho působnost (např. televizní produkce, reklama ad.). Z hlediska investic a obratu však jde o hybnou sílu celého sektoru. Program COVID - Kultura II měl tedy pokrýt tu část firem a tvůrců, kterým Státní fond kinematografie z legislativních důvodů neumí pomoct. Jde skutečně o úplně jiný typ podpory, která teď audiovizi zásadně chybí. 

Pro audiovizuální průmysl je proto velmi důležitá kombinace selektivní podpory Státního fondu kinematografie a protikrizového podnikatelského programu jako je COVID – Kultura II.    

Ministr Lubomír Zaorálek dnes na tiskové konferenci slíbil, že příští týden požádá vládu o další prostředky pro audiovizi. To je velmi dobrá zpráva. Ale jde o mimořádný příspěvek ve výši 90 mil do Státního fondu kinematografie, který bude rozdělen v nové mimořádné uzávěrce podobně jako tomu bylo v červnu. Jde o prostředky, které mají řešit důsledky 2. vlny a opět směřují jen k části audiovizuálního průmyslu. 
 
Proto nadále jednáme s Ministerstvem kultury a především Ministerstvem průmyslu a obchodu o podpoře ve formě jakou poskytuje program COVID - Kultura. Ať už navýšením a doplněním stávajícího programu nebo vytvořením nového programu speciálně pro audiovizi. Z něj by měly být podpořeny společnosti a OSVČ, které propadnou sítem SKFMG a kompenzovány ztráty spojené s 1. a 2. vlnou pandemie.

Tato podpora by se měla týkat producentů, distributorů, kinařů, animátorů a OSVČ v audiovizi. Proto i tentokrát postupujeme společně s Asociací provozovatelů kin, Unií filmových distributorů a Asociací animovaného filmu.

Audiovize se jako kreativní průmysl v posledních letech úspěšně vyvíjela a dosahovala celkového objemu 30 miliard ročně. Nebýt pandemie, sektor by rostl dál. Pokud nám stát pomůže krizi překonat, může po jejím skončení audiovize výrazně přispět k ekonomické obnově. Platí, že investovou podporu vrátíme do státního rozpočtu 2,5x.

Držme si palce a doufejme, že již brzy přijde doba lepších zpráv.

Vratislav Šlajer
Předseda APA    
 

Prosím přečtěte si naší dnešní tiskovou zprávu, která obsahuje další upřesnění a čísla, jejíž plné znění najdete ZDE

Odkazy na  již zveřejněné články:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/filmovi-producenti-chteji-primou-podporu-nikoli-jen-pres-fond/1945827
https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/podpora-covid-kultura-druha-vyzva-reakce.A201014_101209_filmvideo_spm
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/audiovizualni-prumysl-chybi-v-programu-covid-kultura-ii-40339206
https://www.totalfilm.cz/2020/10/filmari-jsou-soku-cela-audiovize-vypadla-programu-podpory-covid-kultura-ii/