ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

CZ EN
ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

APA World Excellence Award


APA World Excellence Award každoročně oceňuje mimořádný přínos jednotlivce k filmové produkci. 

Cenu uděluje Asociace producentů v audiovizi a MFDF Ji.hlava.


Laureáti APA World Excellence Award:


2022 Ada Solomon (Rumunsko)Ada Solomon je rumunská producentka a zakladatelka Hi Film Productions a Micro Film. Produkovala přes 70 filmů jako Bad Luck Banging nebo Loony Porn (Radu Jude, 2021, Golden Bear Berlin), AFERIM! (Radu Jude, 2015, Silver Bear Berlin) a Child’s Pose (Calin Netzer, 2013, Golden Bear Berlin). Spolupracovala s prestižními filmaři jako Ivana Mladenovic, Alexandru Solomon, Razvan Radulescu, Federico Bondi nebo Adriano Valerio a byla výkonnou producentkou filmu Maren Ade Toni Erdmann (2016). Solomon je výkonný prezident EWA Network, místopředsedkyně EFA, národní koordinátor EAVE, člen představenstva ACE Network, zakládající člen Aliance rumunských producentů, člen Evropského klubu producentů a vítěz EFA European Co-production Award – Prix Eurimages.2021 Jacques Bidou (Francie)Jacques Bidou v roce 1987 založil JBA Production a produkoval více než 110 filmů, dokumentů a hraných filmů, včetně v dokumentech Site 2 od Rithy Panha (1989), My vote is my secret od J. Hendersona, T. Mokoeny, D. Rundle (1994), Tales from a hard city od Kim Flitcroft (Grand Prix Marseille 1994), Les gens des baraques od Roberta Bozziho (Grand prix Scam 1996), Salvador Allende od Patricia Guzmana (Cannes 2004), Cain’s Children od Marcella Gerö ( San Sebastian 2014) a ve filmech Rice people od Rithy Panh (Cannes 94), Lumumba od Raoula Pecka (Cannes 2000), April Captains od Maria de Medeiros (Cannes 2000), Salt of this Sea od Annemarie Jacir (Cannes 2008), Face od Tsai Ming-Liang (soutěž Cannes 2009), Corpo Celeste od Alice Rorhwacher (Cannes 2010), The Repentant od Merzaka Allouache (Cannes 2012), Eva doesn’t sleep od Pabla Aguerö (San Sebastian 2015), Donbass od Sergeje Loznity (Cannes 2018 Yalda, a night for forgiveness od Massouda Bakhshiho (Grand prix Sundance 2020) a Sow the wind by Danilo Caputo (Berlín 2020). Místopředseda a správce La Fémis od roku 1995 do roku 2011. Je zakladatelem a ředitelem studií EURODOC.


2020 Heino Deckert (Německo)Heino Deckert vystudoval práva a následně absolvoval Deutsche Film und Fernsehakademie Berlin (DFFB). Založil Ma.ja.de. Filmproduktions GmbH v roce 1991. Od roku 2003 je generálním ředitelem vlastní světové distribuční společnosti pro dokumentární filmy Deckert Distribution. Je také partnerem ve společnosti Blinker Filmproduktion v Kolíně nad Rýnem a světové distribuční společnosti Pluto Films.

Heino dosud produkoval přes 120 filmů s filmaři jako Sergei Loznica, Victor Kossakovsky, Aj Weiwei a Thomas Heise. V roce 2018 měly v Cannes premiéru dva jeho filmy, Donbass Sergeje Loznitsy a jeho koprodukční Chris the Swiss Anji Kofmel. Ve stejném roce měly v Benátkách premiéru Adam & Evelyn od Andrease Goldsteina a Aquarela od Victora Kossakovského. V roce 2019 zahájila Caligari Prize na Berlinale úspěšné festivalové turné k filmu Thomase Heise's Heimat is a space in Time. Film byl také nominován na německou filmovou cenu 2020. Koprodukce Ma.ja.da Filmproductions Jeskyně Ferase Fayyada získala v roce 2020 nominaci na Oscara®.


2019 Gabriele Kranzelbinder (Rakousko)Gabriele Kranzelbinder se narodila v roce 1968 v Klagenfurtu, studovala práva ve Vídni, Paříži a Římě. Od roku 1994 organizovala filmové projekty, pracovala jako asistentka producenta, režiséra a vedení produkce. V roce 2001 spoluzaložila produkční společnost Amour Fou, která produkovala řadu hraných, dokumentárních a experimentálních filmů. Od roku 2007 je jediným vlastníkem KGP Kranzelbinder Gabriele Production se zaměřením na mezinárodní koprodukce evropských filmových autorů. Spolu s režisérem Hubertem Sauperem získala cenu EFA za nejlepší dokument za jejich We Come as Friends a mimo jiné se také spojila s experimentátorem Gustavem Deutschem na natočení filmové variace na obrazy amerického malíře Edwarda Hoppera.