NOVINKY
Průlomová dohoda: dojde k navýšení příspěvků do Státního fondu audiovize (kinematografie), nově budou platit i zahraniční platformy
Podle nového zákona o audiovizi, který připravuje Ministerstvo kultury ve spolupráci se Státním fondem kinematografie, by mělo dojít k navýšení poplatků do fondu na 2% pro všechny účastníky audiovizuálního trhu, tzn. kina, TV, převzaté vysílání a VOD. Nově do systému budou přispívat i zahraniční platformy, jako je např. Netflix. Změna by měla posílit financování fondu a rozšířit jeho působnost z kinematografických projektů i na tzv. "small screen", tzn. TV a online seriály.
Předseda vlády Petr Fiala a ministr kultury Martin Baxa se v neděli 2. července na MFF Karlovy Vary setkali se zástupci české a světové audiovize, včetně zástupců Asociace producentů v audiovizi, Netflixu, MPAA a českých televizí a platforem. Věnovali se novele zákona o audiovizi, respektive transformaci Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize a aktuální situaci kolem pozastaveného systému filmových pobídek, a dále začlenění audiovize do Národního plánu obnovy. Jednou z nejdůležitějších změn plánované novely je vedle reformy pobídkového systému rozšíření podpory i na tzv. „small screen“, tedy televizní a online projekty, přičemž stávající podpora kinematografických projektů, distribuce a vzdělávání zůstane zachována. Státní fond audiovize se tím adaptuje na změnu diváckých návyků a posílí tak kvalitu tvorby i v nově se rozvíjejících oblastech audiovize.
Polovina prostředků fondu je tradičně financována z tzv. parafiskálů, tzn. procentního odvodu z příjmů kin (1%), TV (2%), VOD (0,5%) a převzatého vysílání (1%). Stát pak přispívá tzv. „zrcadlem“, tedy částkou rovnající se výši výběru z těchto parafiskálů. Systém financování Fondu je tak dlouhodobě nastaven se spoluzodpovědností všech, kdo z něj mohou čerpat. Doposud ale procento příjmů do fondu odváděli pouze VOD platformy se sídlem v České republice, zahraniční platformy typu Netflix do systému nijak nepřispívali. Navíc byla výše parafiskálů nastavena nevyrovnaně, kdy kina a TV odváděla větší procento než aktuálně dynamicky se rozvíjející VOD. V souladu s evropskou audiovizuální směrnicí, kterou Česká republika transponovala v loňském roce, je v návrhu novely i tzv. přímá investice, která dává VOD platformám povinnost investovat malé procento tržeb do českého obsahu, ale dává jim plnou svobodu při výběru projektů.
Nedělní jednání bylo vyvrcholením půlroční práce pracovní skupiny ministra kultury, která připomínkovala novelu zákona. Na jednání padla zásadní shoda o narovnání situace a na zvýšení parafiskálních poplatků a na uplatnění povinnosti přímé investice.
Výše poplatků se s ohledem na férové nastavení trhu vyrovná a všichni budou nově odvádět parafiskály ve stejné výši a to 2% z tržeb v České republice. VOD platformy k tomu navíc musí investovat ještě 1,5% tržeb z Česka do lokálního obsahu formou tvz. přímé investice. Přímé investice se budou skládat z vlastní výroby, koprodukcí, akvizice a zahraniční lokalizace českého obsahu (např. dabing českého seriálu na platformě na zahraničních trzích).
S ohledem na fakt, že VOD platformy mají jako jediné vedle parafiskálu ještě povinnost přímé investice, bude na výpočet jejich plateb uplatněn jiný režim. VOD platformy, jejichž obchodní model nepracuje s lokálním obsahem, budou mít možnost namísto přímé investice odvést prostředky do Fondu, tzn. budou platit parafiskál 3,5% (základ 2% + 1,5% náhrada za nerealizovanou přímou investici). Naopak platformy, které formou přímých investic utratí víc než 1,5% (resp. min. 2,5%) budou mít možnost si přímou investici započítat proti parafiskálu do výše 1%.
Na jednání došlo také k dohodě o odblokování systému filmových pobídek, které jsou momentálně zavřené. Podle APA je klíčová změna pohledu na výpočet finančních závazků Fondu, který v současnosti počítá očekávané výdaje podle prvotních registrací a ne podle reálného natáčení, které se oznamuje druhou fází, tzv. evidencí. Systém pak vykazuje přetížení, přitom podle názoru APA kapacita trhu, tzn. možnost skutečného natáčení, odpovídá částce cca 1,6 mld ročně. Vláda se zavázala tuto situaci řešit ještě před novelou zákona pouze novelou statutu Fondu, který schvaluje vláda. Stát by se tak mělo v horizontu týdnů, v září 2023.
Ministr kultury dále potvrdil, že po dlouhých jednáních bude z Národního plánu obnovy uvolněno do audiovize 200 mil Kč. O konkrétní podobě jak budou peníze čerpány se ještě jedná.
For english please follow the link below:
A landmark agreement: the contributions to the Czech Audiovisual (Film) Fund will be increased.pdf