NOVINKY
SOUTĚŽ O TITUL FILM FRIENDLY REGION 2016 ZNÁ VÍTĚZE
Titul Film Friendly určený regionálním subjektům za spolupráci s filmaři letos putuje do Liberce. Zasloužila se o to tamější filmová kancelář, která od roku 2015 funguje pod městským informačním centrem. Liberec Film Office poskytuje filmařům rady a asistenci při natáčení ve městě a zároveň úspěšně komunikuje s místní veřejností. Vyhlášení a předání ceny Film Friendly 2016 proběhlo v rámci závěrečného slavnostního večera 30. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň.
Titul od roku 2014 společně udělují Asociace producentů v audiovizi, Czech Film Commission (která je od února 2017 součástí Státního fondu kinematografie) a agentura CzechTourism. Poradní hlasy každoročně mají i produkční a lokační manažeři, kteří zohledňují své praktické zkušenosti s natáčením v konkrétních místech ČR.
„Libereckou filmovou kancelář sledujeme od jejího vzniku a jsme s ní stejně jako s dalšími regionálními kancelářemi v neustálém kontaktu. Oceňujeme zejména vyváženost práce liberecké kanceláře na dvou základních frontách – jak směrem k filmařům, tak i vlastním rezidentům a místní samosprávě. Liberec Film Office ve svém městě úspěšně popularizuje přínosy audiovizuální produkce, rezidentům komunikuje případná omezení, která plynou ze záborů pro natáčení, pro veřejnost jednou do měsíce pořádá prohlídku radnice po stopách filmařů. Filmařům na druhé straně umí zprostředkovat potřebné kontakty, doporučí jim lokace, pomůže urychlit proces povolení k natáčení,“ vysvětluje důvody volby Ludmila Claussová z Czech Film Commission.
Na svém kontě má Liberec Film Office úspěšnou spolupráci s řadou filmových štábů nejen z ČR, ale i z USA, Číny nebo sousedního Německa. Jen před několika dny, 23. dubna měl na National Geographic premiéru desetidílný seriál Genius o Albertu Einsteinovi a první díl byl libereckých lokací skutečně plný. V Liberci se seriál začal natáčet v září 2016 a produkce se do města pravidelně vracela až do letošního března. Oscarový režisér a jeden z producentů Genia Ron Howard (Apollo 13, Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni) na práci liberecké filmové kanceláře nešetřil slovy chvály. Mezi dalšími projekty, kterým v loňském roce v Liberci usnadnila natáčení, byly například i pilotní díl seriálu Spark pro americkou televizní stanici ABC, český životopisný film Milada o osudech Milady Horákové, televizní film německé ZDF Landgericht, seriál České televize Svět pod hlavou, stejně jako několik dokumentárních a reportážních televizních pořadů pro české i zahraniční stanice.
„Jsem nadšená, že se nám podařilo titul získat. Konkurence je veliká a kvalita práce kolegů z ostatních regionálních kanceláří je opravdu excelentní, o to víc jsem pyšná na to, že titul Film Friendly putuje k nám pod Ještěd. Rok 2016 byl velice náročný, protože natáčení bylo opravdu hodně. Nicméně to byly nesmírně zajímavé projekty, které nám přinesly nové zkušenosti, nové nápady jak se rozvíjet, ale také nové možnosti jak propagovat město Liberec, “ říká Pavlína Kuchtová, která stojí za projektem Liberec Film Office.
Vedle spolupráce s filmovými štáby nechává Liberec Film Office do zákulisí natáčení nahlédnout také místní a návštěvníky města. Pavlína Kuchtová připravuje pravidelné prohlídky liberecké radnice po stopách filmu, kde pomocí fotografií a videí ukazuje, jak filmaři proměnili interiéry radnice pro potřeby natáčení. Díky prohlídce se Liberečtí dozvědí více nejen o práci filmových štábů, ale také o tom, co všechno Liberec Film Office dělá a co přítomnost filmové produkce městu přináší.
„Ne každé město se může pochlubit tím, že je tak atraktivní pro filmaře. Častá přítomnost filmových štábů zvyšuje popularitu Liberce a jeho lokalit a má pozitivní dopad na cestovní ruch. To je samozřejmě výsledek systematické práce Liberec Film Office, která město směrem k filmařům propaguje od srpna 2015. Již vloni za to v soutěži Film Friendly obdržela zvláštní uznání, které nás velice motivovalo a o to víc nás těší, že v letošním roce jsme v soutěži získali hlavní cenu. Věřím, že to ocení i Liberečané, byť se musí kvůli natáčení občas potýkat s jistými komplikacemi v podobě uzavírek,“ doplňuje primátor města Liberce Tibor Batthyány.
Podle výkonné ředitelky Asociace producentů v audiovizi Kateřiny Weissové bylo rozhodování o vítězi titulu Film Friendly 2016 velmi těžké. „Profesionálních filmových kanceláří i k filmařům přátelských lokací je v regionech čím dál více. Nás zaujala především nově vzniklá Filmová kancelář Ústeckého kraje, která v loňském roce spolupracovala například s produkcí seriálu ČT Svět pod hlavou. Natáčela se tam také Pustina od HBO. A tento typ lokací se samozřejmě prodává jinak, než typické hrady, zámky a skanzeny,“ uvádí Weissová a dodává: „Mezi dalšími přihlášenými byla i Filmová kancelář Jeseníky, která získala náš titul jako první a stále patří mezi ty nejaktivnější – od našich členů má skvělé reference i za rok 2016.“
Letos organizátoři soutěže mezi sebe přizvali i nově založené sdružení lokačních manažerů –
Českou lokační unii, aby udělila svou cenu pro nejvstřícnější místo či úřad z pohledu lokačních manažerů. Jsou to totiž právě oni, kteří jsou na straně produkce v první linii při výběru míst natáčení a dojednávání podmínek pronájmu a použití konkrétních lokací. „Za lokační manažery udělujeme ocenění Film Friendly 2016 pražské Technické správě komunikací, konkrétně ekonomicko-obchodnímu úseku. Povolení od TSK potřebujeme v podstatě při každém natáčení v Praze a za rok jich tam pro filmaře vyřizují kolem osmi set, což je v Česku určitě rekord. Přitom k našim žádostem přistupují vždy velmi vstřícně,“ vysvětluje lokační manažer a předseda České lokační unie Luděk Herda.