ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

CZ EN
ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

Kristina Škodová

IDFAcademy 2021

Závěrečná zpráva o účasti na workshopu IDFAcademy 2021


IDFAcademy je třídenní program konaný při největším festivalu dokumentárních filmů v Evropě, IDFA, který se koná každý rok na podzim v Amsterdamu. Program umožňuje začínajícím filmařům setkat se se širokým spektrem uznávaných profesionálů z oblasti dokumentárního filmu a získat tak potřebné znalosti pro vývoj, výrobu či distribuci jejich projektů. Workshop je určen nejen pro producenty, ale také pro střihače, režiséry či další filmové profese a program je tedy cílený poměrně široce.

Do programu jsem byla nominována týmem workshopu dok.incubator CZ, kterého jsem se zúčastnila společně s producentkou Alicí Tabery s projektem Adam Ondra: Posunout hranice. Zároveň jsem ale účast na workshopu využila i pro připravované projekty ve vývoji Kapitoly ze školní práce (Tereza Reichová) a Land of Fire (Nikola Klinger).

První den programu jsme byli rozděleni do několika menších skupin, ve kterých jsme se vzájemně seznámili a pod vedením tutora (v mém případě producenta Christiana Poppa) proběhl pitching projektů, se kterými jsme se na program přihlásili s feedbackem od ostatních participantů. Následně proběhl seminář s Alionou van der Horst a Salomé Jashi na téma „The Visual Language of Storytelling“ s rozborem jejich filmů. V dalších třech dnech jsme se již mohli zapisovat na round tables s konkrétními profesionály a program si stavět dle vlastních potřeb a zároveň vždy dopoledne probíhal společný program, kde byla možnost si vybrat z 2-3 paralelně probíhajících aktivit.

Zaměřovala jsem se na primárně na trh USA a Kanady a na jejich případnou spolupráci s Evropskými zeměmi, dále na seznámení se se Sales Agenty a představení firmy Cinepoint a projektů, které máme v portfoliu. Navázala jsem tak kontakt s několika sales agenty a zjistila od nich jakým způsobem pracují, o jaké projekty mají zájem a následně se s některými domluvila na další komunikaci ohledně dokončovaného filmu Adam Ondra: Posunout hranice. Mezi těmito vnímám jako nejpřínosnější schůzku s Jasonem Ishikawou (Cinetic Media), který spolupracoval na distribuci filmu Free Solo, setkání s Anjou Dziersk (Rise and Shine), se kterou jsme se potkali již na workshopu dok.incubator a seminář vedený Liselot Verbrugge a Anais Clanet ohledně spolupráce se sales agenty. Podstatné pro mě bylo také setkání s Dorotou Lech a Madelina Russo ohledně fungování festivalu Hot Docs, ale především jsem s nimi mohla probrat možnosti Kanadsko-České koprodukce a spolupráce.

Zúčastnila jsem se také bohatého industry programu, který probíhal paralelně s IDFAcademy, kde byl nejpřínosnější seminář ohledně koprodukce mezi US a Evropou a schůzky se zástupci Sundance Lab či Tribecca Lab. Cílila jsem ale také na informace o fondech, které poskytují dotaci v prvopočátcích filmu (v první fázi námětu) a seznámila jsem se tak s fungováním společnosti DAE, EWAN, IMS, Doc Society.

Jednalo se o moji první zkušenost s festivalem IDFA a právě díky účasti na programu IDFAcademy jsem měla možnost festival blíže poznat a pochopit jeho základní strukturu. Bylo důležité, že jsem si po přečtení závěrečných zpráv jiných účastníků domluvila schůzky předem a někdy jsem navazovala na předešlou komunikaci s vybranými profesionály, se kterými jsem se seznámila prostřednictvím dok.incubatoru či festivalu Sunny Side of the Doc, kterého jsem se minulý rok účastnila online.

Účast na IDFAcademy pro mě byla velice přínosná, jednak jsem získala nové kontakty, prohloubila ty stávající, ale také načerpala spoustu nových informací a inspirace. Být součástí podobných zahraničních aktivit je pro producenta zásadní a po ukončení školy vnímám, že se ve svém sebevzděláváním budu vydávat i nadále právě tímto směrem.


VYÚČTOVÁNÍ
Kurzovné celkem: 218 EUR
Požadované stipendium: 109 EUR


V Praze 28. února 2022
Kristina Škodová