František Horvát
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA STIPENDISTY
MgA. František Horvát
projekt: Byt či nebýt / Return to Life
program: dok.incubator cz&sk 2023
Časosběrný dokumentární film Byt či nebýt (pův. pracovní název Návrat do života, mezinárodní distribuční název Return to Life) je první celovečerním kinodistribučním projektem vyrábějící společnosti – ateliéru Audiovizuální tvorba Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Projekt byl vybrán do programu dok.incubator jako regionální projekt české části. Společně s režisérem Jaroslavem Beranem a střihačem Danielem Tröglerem jsme se tak zúčastnili třech setkání:
- 23.-26. 4. 2023, Bánská Štiavnica (SK)
- 27.-30. 6. 2023, Budapešť (HU)
- 16.-20. 10. 2023, online
Během prvního setkání v Bánské Štiavnici jsme k projektu získali supervizi pro střih a záležitosti spojené s produkcí, distribucí a marketingem. Editor tutorem se nám stal Michael Nollet, střihač z Velké Británie oceněný mimo jiné cenou Emmy. V roli Production tutora se přidal Erik Winker, zkušený dokumentární producent a zakladatel CORSO Film. Výraznou náplní prvního setkání byly vedle konzultací a projekcí především intenzivní setkání nad elementární strukturou střihu a definicí distribučních cílů celého projektu.
Druhé setkání, které proběhlo v Budapešti, přineslo potřebnou zpětnou vazbu k nové verzi po úpravách, které navrhovali (nejen) tutoři při úvodním setkání. Vedle intenzivního pobytu ve střižně však především oceňuji možnost osobních setkání se zástupci významných světových i tuzemských festivalů, sales agenty a dalšími decision makery. Mezi nejvýraznější z našich osobních schůzek řadím například setkání s Heather Haynes (Hot Docs), Gugi Gumilang (In-Docs & Docs by the Sea), či Liisou Karpo (napafilms).
Na osobní setkávání navázal třetí běh letošního dok.incubator workshopu, který se pro tuzemskou část uskutečnil v online podobě. Po úvodní velmi přínosné zpětné vazbě všech zapojených programových dramaturgů a ředitelů významných festivalů, či sales agentů a dalších decision makerů, jsme navázali intenzivními osobními online setkáními s vybranými účastníky. Spolu s kolegyní jsme tak měli příležitost debatovat o možnostech distribučního života projektu například se zástupci a zástupkyněmi festivalu, jako jsou DocsBarcelona, Hot Docs nebo Visions du Réel.
Celkově hodnotím dok.incubator jako nejvíce přínosný prvek, který se nám podařilo do projektu v průběhu jeho vzniku získat. Mezinárodní přesah zpětné vazby; zkušenosti tutorů a tutorek; osobní, citlivý a vždy profesionální přístup organizátorů a organizátorek; i finální zpětná vazba významných osobností z audiovizuálního světa – to vše se stalo nezanedbatelnou součástí na cestě, do které jsme se s našim debutantským projektem vydali.
Mnohokrát děkuji APA za podporu mé účasti na tomto workshopu, vážím si toho.
VYÚČTOVÁNÍ:
celková částka: 1.450 EUR
APA: 700 EUR
Ostatní náklady hrazeny z vlastních zdrojů