Veronika Skořepová
“TV Drama Series Lab”
Module 1: 30.06. – 05.07.2015 – Berlín
Module 2: 09.11. – 15.11.2015 - Berlín
TV Drama Series Lab byl inspirujícím workshopem pro producenty, autory a vysílatele aktivně operující na TV trhu. První modul semináře se konal v červenci 2015 a název této části semináře byl „Framework for Successful European TV Drama Series“.
Experti z USA, Francie, Holandska, Itálie, Dánska, Německa každý ve své vlastní přednášce prezentovali účastníkům své vlastní zkušenosti z práce na televizním trhu a to i v kontextu obecné praxe, která panuje v jejich zemi.
Probíraná témata prvního modulu byly zejména: nejnovější trendy v seriálovém vyprávění, přehled evropského vysílacího prostoru, základní komponenty evropské koprodukce, role showrunnera, fáze výroby pilotu a celkové konceptuální nastavení seriálu. Součástí tohoto modulu byla také praktická případová studie z vývoje a výroby televizního seriálového hitu „1992“ z produkce Sky Atlantic Italia, kterou vedl Stefano Sardo - kreativní producent zmíněného seriálu a také případová studie k francouzskému seriálu „No Limit“ režírovaného Lucem Bessonem vedena jejím kreativním producentem Franckem Philipponem. Součástí tohoto modulu byly také skupinové diskuse účastníků ze všech zemí na všechna probíraná témata.
Druhý modul s názvem „The Creative Maze“ v listopadu 2015 byl zaměřen na praktickou stránku vývoje a produkce seriálů. Producenti a autoři byly rozděleni do dvou skupin. Autoři pracovali v simulované writer’s room a producenti se pod vedením expertů zabývali různými modely financování, koprodukce a distribuce seriálové tvorby. Důležitá část semináře pro producenty a vysílatele byla také věnovaná systému producentské práce s autory.
Nezanedbatelná část obou modulů se zabývala tématem multiplatformové distribuce televizního obsahu.
Seminář bych doporučila všem, kteří se chtějí věnovat produkci a psaní televizních seriálů v mezinárodním kontextu. Kromě zajímavých přednášek, je TV Drama Series Lab ideálním prostorem pro navázání kontaktu s producenty z jiných zemí pro účely případné koprodukce a vzájemnou výměnu pracovních zkušeností. To samé se týče samotných lektorů, ke kterým mají účastníci neustálý přístup v průběhu celého dění semináře i po jeho konání. Do podněcování networkingu s lektory i mezi účastníky navzájem aktivně vstupují i organizátoři (mediaExchange a Erich Pommer Institut), kteří jednotlivé účastníky neustále propojují dle jejich zájmů a potřeb. Seminář je přínosný pro každého autora, vysílatele nebo producenta také v tom, že díky neustálé komunikaci a porovnávání se s ostatními, se naučí jednak formulovat a analyzovat v kostce situaci na vlastním trhu tak, aby byla pochopitelná pro jiné země a také si upraví způsob uvažování o vlastních projektech, aby splňovala kritéria širšího - celoevropského kontextu.
Tímto děkuji Asociaci producentů za finanční příspěvek, který dopomohl k mé účasti na semináři a také Kanceláři Kreativní Evropa ČR – dílčí program Media za zprostředkování kontaktu na organizátory.
Vyúčtování:
Cena kurzu po slevě: 4.500,- Eur
Stipendium Erich Pommer Institut: 2.250,- Eur
Příspěvek APA: 1.000,- Eur
Zvyšná část + náklady na dopravu: Sirena film
Veronika Skořepová
v Praze, dne 21.12.2015