ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

CZ EN
ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

Veronika Kührová

EURODOC 2017

EURODOC 2017

 

Termín konání: březen, červen, říjen 2017

Místo konání: Novi Sad (Srbsko), Nimes (Francie), Sintra (Portugalsko)

Kurzovné: 2.800 euro

Pořadatel: EURODOC http://www.eurodoc-net.com/ ve spolupráci s MEDIA, CNC, PROCIREP a místními filmovými centry

 

Workshop je určen pro producenty dokumentárních filmů, kteří mají ve vývoji projekt s mezinárodním potenciálem. Kurzu jsem se účastnila s projektem Kiruna 2.0 (debutovým autorským dokumentem).

Workshop byl rozdělen na tři týdenní kurzy, který byl každý zaměřen na jinou část vývoje a práce na projektu. Celkem se kurzu účastnilo 29 začínajících producentů různých firemních zázemí (malé firmy s jedním producentem až po zaměstnance korporátu). Od začátku jsme byli rozděleni do dvou skupin – francouzsky mluvící, kterou vedl Matthieu Belghiti a anglicky mluvící, jejímž group leaderem byl Heino Deckert. Každá skupina měla i 2 observery z ARTE GEIE nebo CNC/Al Jazzeera.

Metodika výuky spočívala v práci ve skupinách, společných přednáškách, individuálních meetinzích a case studies, tedy konkrétních projektů, které jsou mezinárodně uznávané a prošly EURODOC, všechny za přítomnosti producentů. Každý workshop měl i svoji tzv. regionální skupinu.

 

První kurz byl určen na práci na projektu – tzv. development – snažili jsme se uchopit každý projekt v rámci jeho mezinárodního potenciálu a ve výše uvedených skupinách jsme projekty dopodrobna analyzovali. Nad rámec této skupinové práce jsme měli i společné přednášky pro oběh skupiny – autorské právo či VR a webové formáty. Každý účastník měl i 2x45minut one-to-one meeting s pozvanými hosty: Jacquesem Bidou a Cecilií Lidin.

Součástí programu byly i 2 case studies – projekty za účasti svých producentů, kteří se účastnili EURODOC a kde byl možnost hlubší analýzy konkrétního projektu.

Paralelně s námi se účastnila i lokální srbská skupina.

 

Druhý kurz byl zaměřen na financování, rozpočty a packaging projektu. Mezi kurzy jsme dostali úkolem vytvořit první verzi tzv. minikitu, kterou jsme si potom připomínkovali a probírali jsme i posun projektů a co nám první kurz přinesl.

Individuální meeting jsme měli s Marianne Dumoulin, která měla i masterclass ohledně koprodukcí, dále jsme probírali distribuci/sales agenty a každý den si začínal tzv. production landscapes, tedy přehled financování jednotlivých zemí účastníků kurzu.

Následovaly 2 case studies a na vlastní žádost účastníků vzniklo i tzv. koprodukční bistro, kdy měli sami účastníci možnost domluvit si mezi sebou one-to-one meetingy s možností spolupráce na jednotlivých projektech.

 

Na třetí kurz jsme museli dodat zkonzultovaný minikit ve dvou jazykových verzích. Po dvou úvodních dnech, kdy jsme u jednotlivých projektů probrali update a připravili si tzv. pitch, jsme měli každý cca 15 one-to-one meetingů s commisioning editory různých TV stanicích (např. SVT, ARTE, NDR, WDR, HBO Europe, Al Jazzeera), zástupci festivalů (Cinema du réel, Vision du réel) či zástupci fondů (ONF Canada, CNC France).

Motivační přednášku měl guru evropského dokumentu Thierry Garrel a organizační ohledně vedení a organizace společnosti Jacques Bidou.

Následovali i 2 case studies a při závěrečné večeři nám byly slavnostně předány certifikáty o absolvování kurzu.

 

Během kurzu se projekt velmi dobře vyvinul a moje znalosti o mezinárodním trhu na poli dokumentární tvorby se velmi zvýšily. Velkou a nejvíce oceňovanou součástí kurzu byl i networking, díky němuž se teď připravujeme na novou koprodukci.  

 

Celkové náklady na účast na kurzu byly 6.300euro – z toho samostatné kurzovné bylo 2.800euro. 1.000euro jsem získala stipendiem od APA, 1.000euro jsem dostala stipendiem od FAMU. euroDOC mi udělil stipendium ve výši 500euro z fondu MEDIA.  Zbylé náklady (letenky + ubytování/strava) jsme uhradili z Dotace SFK – výroba dokumentu (2.700euro) a z vlastních zdrojů (1.100euro).

 

Veronika Kührová

Producentka Analog Vision