Bára Kamarytová
MAIA Workshop 2nd Session – Legal & Financial workshop:
Developing Entrepreneurial Skills
Palermo, Itálie
18. – 22. 6. 2018
Výběrový workshop MAIA hostí každoročně 18-20 mladých producentů z celé Evropy (letos nově za účasti jednoho reprezentanta z Brazílie). Druhá část MAIA byla zaměřena především na tvorbu finančního plánu, legislativní rámec evropských koprodukcí a možnosti financování napříč jednotlivými teritorii Evropy.
Workshop byl strukturován do pěti intenzivních dnů, každým provázel jeden tutor – konkrétně Linda Beath (konzultant v oblasti mezinárodních koprodukcí včetně možností financování na panamerickém trhu), Stefan Rüll (právní konzultace a reprezentace filmových producentů podílejících se na velkých koprodukčních filmech), Juliana Schulze (společnost „peacefulfish“ – strategické finanční konzultace), Ewa Puszczyńska (producentka Opus Film – produkovala např. filmy „Ida“ a „Cold War“) – vše pod vedením producenta Danijela Hočevara a scenáristy Alejandra de la Fuente.
Jednotlivé přednášky se zaměřovaly konkrétněji na mezinárodní koprodukční dohody (doporučení, kdy do koprodukce vstoupit; formální struktury mezinárodních dohod; podmínky Eurimages a MEDIA; cashflow a jeho zabezpečení při mezinárodní koprodukci; recoupment; práva k filmu v koprodukčním projektu; specifické povinnosti koproducentů), dále na tvorbu finančního plánu v konkrétně definovaných skupinách (v mém případě fiktivní cvičení chorvatsko-českého koprodukčního filmu a dále česko-italsko-polská koprodukce a fiktivní setkání koproducentů s jasnými požadavky každé strany – s cílem najít společné řešení). Workshop dále rozebral case study mezinárodní koprodukce filmu „Cold War“ režiséra P. Pawlikowského a možnosti koprodukce s místní sicilskou filmovou kanceláří. Poslední den byl věnovaný metodě „Lean Canvas“, strategickému plánování podnikatelského záměru aplikovaného na film každého účastníka.
Workshop hodnotím celkově velmi pozitivně – pomohl mi doplnit a rozšířit legislativní znalosti v oblasti mezinárodních koprodukcí a současně kladl důraz na znalost lokálního (českého) prostředí a prezentaci koprodukčního potenciálu - který Česká republika nabízí evropským zemím - směrem k ostatním účastníkům.
Největší přínos vidím v komplexním intenzivním vzdělávání na téma koprodukce a v přímém napojení na mladé evropské producenty, kteří se workshopu účastnili.
Ráda bych touto cestou poděkovala APA za přidělené stipendium.
Bára Kamarytová, 7.10.2018