APA se dlouhodobě věnuje komunikaci s regionálními filmovými kancelářemi a mapuje regionální dotace do audiovize. Aktivně se snažíme podporovat vznik pravidelných grantových programů a konzultujeme jejich podmínky tak, aby co nejlépe odpovídali potřebám našich členů.
V současnosti fungují filmové kanceláře ve všech krajích kromě Prahy. Fungují dva regionální filmové fondy (Praha a Brno s Jihomoravským krajem). V dalších 4 krajích jsou zřízené dotační programy (Jihočeský, Plzeňský, Královehradecký a Zlínský, který vyhlašuje výzvu jednou za dva roky). Ve dvou krajích je možné průběžně žádat podporu v programu Filmových voucherů z OPST Spravedlibá transformace (Ústecký a Moravskoslezský). Ve zbylých krajích lze žádat pouze individuální dotace.
Seznam regionálních Film Office a dotačních programů včetně kontaktů naleznete ZDE (xls) nebo ZDE (pdf).
Aktuální informace o otevřených výzvách pak budeme průběžně rozesílat prostřednictvím newsletteru a najdete je také níže:
(aktualizováno 22. 1.)
Kraje i v roce 2025 pokračují v dotačních programech do výroby audiovizuálních děl.
Jako již pravidelně Vás ve speciálních newsletterech informujeme o vyhlášených programech na podporu výroby audiovizuálních děl v jednotlivých českých a moravských regionech.
Aktuálně je otevřena výzva v Plzeňském kraji. Program je určený pro projekty krátkých i celovečerních hraných, dokumentárních a animovaných filmů pro kina i VOD platformy či televizní vysílání nebo pro hrané a animované seriály, kdy alespoň jedna epizoda je natáčena v Plzeňském kraji. Program je jedním z mála, kam lze přihlašovat i projekty studentských či amatérských filmů. Alokace činí 7 mil. Kč a limit pro podporu jednoho projektu je 800.000 Kč. Žádosti je možné podávat od 17. 1. 2025 do 10. 3. 2025. Více informací o programu a kontakty najdete zde.
Speciální systém podpory nabízí Kraj Vysočina. Zdejší Vysočina Film Office disponuje nově rozpočtem 2 mil. Kč (v loňském roce to byl 1 mil. Kč), který může vkládat jako náklady na propagaci kraje do výroby audiovizuálních děl. Není tedy možné požádat o finanční podporu, ale filmová kancelář za Vás na základě smlouvy o propagaci může zaplatit například náklady na ubytování štábu nebo na pronájem lokací. Pro podmínky a další informace kontaktujte Elišku Rodovou zde.
Stále otevřené jsou i dvě výzvy v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Moravskoslezský kraj má průběžnou výzvu, s alokací cca 47 mil. Kč, která je určena producentům hraných, dokumentárních i animovaných filmů pro kina i TV a VOD platformy. Více informací najdete zde. Žádat je možné od 1. 11. 2024. Uznatelné náklady jsou od 1. 1. 2024. Lze tedy žádat i na projekty, které jsou již v realizaci nebo byly realizovány v loňském roce. Kontaktní informace: Mgr. et Mgr. Hana Krátká, tel. 595 622 740, e‑mail: hana.kratka@msk.cz.
Výzvu s identickými podmínkami má i Ústecký kraj. Výzva je otevřena od 3. 6. 2024. Alokace činí cca 47 mil. Kč, program je průběžný a o podpoře se rozhoduje na základě vstupních kritérií jako je potvrzené financování projektu, potvrzení distributora nebo vysílatele apod. Program je otevřený pro celovečerní hrané a dokumentární filmy pro kina a také pro AVD pro online a TV vysílání. V případě vašeho zájmu o konzultaci či o podrobnosti k programu, kontaktujte Barboru Hyškovou (hyskova.b@kr-ustecky.cz) nebo hledejte zde.
V únoru by se měla otevřít výzva pro projekty natáčené v Jihočeském kraji. Ta v uplynulých letech fungovala podobně jako pobídkový systém. Producentům se tedy hradilo 30% nákladů vynaložených na natáčení v kraji. Podmínky a výzva budou zveřejněny na sklonku února. Další institucí, která pravidelně vypisuje výzvu v nadcházejících měsících je Jihomoravský filmový nadační fond. Výzvu očekáváme v průběhu března. O otevřených a připravovaných výzvách Vás budeme informovat.