ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

CZ EN
ASOCIACE PRODUCENTŮ V AUDIOVIZI
SILNÝ HLAS NEZÁVISLÉ AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY

Pavla Kubečková

DOK.Incubator 2013

VYHODNOCENÍ ÚČASTI NA KURZU – DOK.INCUBATOR

V minulém roce jsme se zúčastnili s filmem Jáma (tehdejší pracovní název) workshopu DOK.Incubator. Dokumentární film Jáma je příběhem ukrajinské rodiny, která jako poslední odolává tlaku developerů v jedné z moderních čtvrtí Kyjeva a odmítá opustit svojí farmu, která stojí uprostřed sídliště. Původně byla Jáma natočena jako krátký, přibližně dvacetiminutový snímek, ale režisér Jiří Stejskal cítil, že potenciál tématu v krátké verzi dostatečně nevyužil a že osudy ženy, která má dva manžele, několik dětí, stádo koz, několik prasat a bojuje o svůj domov, si zaslouží více prostoru. Rozhodl se proto film rozšířit na celovečerní stopáž. Jelikož krátkou verzi financoval v podstatě sám, obrátil se na nás se žádostí o pomoc se zajištěním dodatečných finančních prostředků, ze kterých by bylo možné zaplatit další natáčení a postprodukci filmu, které se nám následně podařilo získat, a na filmu jsme začali společně pracovat.

Dokument jsme na jaře přihlásili na DOK.Incubator, protože jsme věřili, že účast na tomto workshopu, by mohla filmu výrazně pomoct s finální podobou střihu. Jiří chtěl v dlouhé verzi dokumentu více odkrýt vztahy mezi jednotlivými členy rodiny a více se soustředit na postoj okolí k obyvatelům „Jámy“. Potřebovali jsme tedy kromě výsledného střihu, zapracovat na dramaturgii a chtěli jsme poradit ohledně distribuční a festivalové strategie, protože věříme v mezinárodní potenciál filmu. Jáma byla na workshop přijata a během tří částí, která se každá odehrávala v jiném městě a státě (Wroclaw, Bratislava a Leipzig), náš dokument prodělal velkou změnu. Na první workshop jsme přijeli s poměrně rozpačitou verzí hrubého střihu a ze třetího jsme odjížděli se speciálním uznáním za snahu, se kterou režisér dokázal svůj film dotáhnout do závěrečné fáze.

Meetingy s odborníky, střihači, zástupci festivalů, producenty či specialisty na marketing a distribuci nás velmi obohatily, rozšířily naše vnímání filmu a pomohly dokumentu získat takový tvar jaký má dnes, pár týdnů před dokončením. Vzhledem k malému počtu vybraných projektů a rozdělení workshopu na tři části jsme také všichni velmi dobře znali práci ostatních, sledovali jsme, jak se ostatní projekty vyvíjí a navzájem si pomáhali.

Vyplatila se také příprava, kterou bylo potřeba udělat na každou část workshopu (upravovali jsme synopse, logline, připravovali jsme distribuční a marketingovou strategii, stříhali jsme ukázky nebo trailer). Film na závěr workshopu získal díky speciálnímu uznání zdarma postprodukční služby od společnosti Avion a v létě se chystá s novým názvem My Farm Is My Castle do kin. 

Pavla Kubečková

nutprodukce